G.O.A.T.: Alison ve Elvis Costello (1977)

Dedektiflerin tadını çıkarmak Tüm melodilerin en büyüğü (G.O.A.T.), tüm zamanların 100 favori şarkısını üreten bir dizi gönderidir. Ana liste burada ve iki haftada bir veya 10 şarkım daha varken güncelliyorum. İdeal şimdi, 13. ve 14. şarkılarımı listeye ekliyorum: Elvis Costello’nun Alison ve Dedektiflerin tadını çıkarıyorum.

Elvis Costello, çok mükemmel bir düzineden fazla şarkı yarattı. Radyo. Veronica. Melekler kırmızı ayakkabılarımı giymek istiyor. Oliver’ın Ordusu. Pompala. Kazalar olacak. Her gün kitabı yazıyorum. Durmadan. Ama bu iki şarkının, her ikisi de hedefimden diyelim. Alison, “Welcome the Work Haftası” nın “B” tarafıydı ve korodan bir çizgi albümün başlığı olarak hizmet etti. Neden bu şarkıyı seçtim, Costello’nun kendisinin en iyilerinden biri olmadığını söylediği şarkıyı seçtim? Çünkü yanlış. Bu.

Kalbinizi kıracak kadar güzel olan ve onları duyduğumda hala beni kıran şarkı sözleri olan bir açılış akoruna sahip oldukça standart bir ballad. “Bu dünyanın seni öldürdüğünü biliyorum…” sadece beni öldürüyor. O zaman, “Birisi büyük ışığı söndürür çünkü sizi bu şekilde görmeye dayanamıyorum…” Birçoğumuz, hayatımızda merkezlemeyi sevdiklerimiz, sadece hayal kırıklığına uğramış veya incinmek için ne kadar koyduk – ve sonra Uzağa bakamayacağız mı?

Bu yüzden onun çok etkili şarkısı olmayabilir ve satış çizelgelerine bile vurmadım, ama bu benim favorim.

Ve dedektiflerin tadını çıkarmaya gelince, bu müthiş. “Gölleri sürüklerken tırnaklarını açıyor.” “O kadar iyi görünüyor ki yıkıyor ve yalvarıyor.” “İçinde olduğunuzu fark edene kadar yalnız olduğunuzu düşünüyorsunuz/şimdi endişe burada kalmak, aşk burada bir ziyaret için.” Lyric sonra lirik. Ve bu bas hattı. Her şey tehdit ve gravitas ile ileriye doğru sürünüyor.

Peki, bu şarkılar listeme nereden geliyor? Önce “dedektifler” yapalım. Şimdi ideal olan Alanis Morisette, Biggie Smalls’ın “Juicy” nin altında ideal olan #7’de oturuyor. Bu ikisi arasına dedektif koyuyorum. Sonra Alison biraz daha aşağıya, Clipse’nin hemen üzerinde. İşte bugün #6-11 nasıl değiştiriliyor:

6. Notorious B.I.G. tarafından Juicy (1994) (bağlantı)
7. Elvis Costello’nun Dedektiflerin Keyfini Çıkarma (1977)
8. Alanis Morissette (1995) tarafından ironik
9. Birisi Bana Katiller (2004) (Link)
10. Bu gece Sokaklar Richard Hawley (2007) (Link)
11. Kinks (1978) tarafından Misfits (bağlantı); ve: Burada ve burada en iyi 30 Kinks şarkısının kapakları
12. Alison tarafından Elvis Costello (1977)
13. Clipse (2002) (Link)

Çok daha fazla keçi ekledikten sonra birkaç hafta içinde ana listeyi güncelleyeceğim.

Kapaklar:

Leave a Reply

Your email address will not be published.